Sposoby na inwestowanie

Sposoby na inwestowanie
Niemal każdy z nas chciałby być bogaty. Tymczasem większość ludzi jest biedna i pozostaje takimi do końca życia. Dlaczego? Co sprawia, że o ile nie odziedziczyłeś bogactwa lub nie dopisało Ci wyjątkowe szczęście w jakiejś grze liczbowej, nie potrafisz przekroczyć tej „niewidzialnej bariery”?

W uproszczeniu można powiedzieć, że od bogactwa dzielą Cię w zasadzie jedynie trzy kroki:

Krok pierwszy: musisz pogodzić się z faktem, że wbrew temu, co sądzi Twoje otoczenie lub co wyniosłeś z domu rodzinnego, to nie „dobra praca” czy nawet „własny biznes” jest źródłem bogactwa możnych tego świata, tylko inwestycje w połączeniu z siłą procentu składanego.

Krok drugi: musisz zgromadzić kapitał początkowy. Nie musi on być wielki – procent składany połączony z czynnikiem czasu wykona za Ciebie „połowę roboty”.

Krok trzeci: musisz znaleźć skuteczną metodę inwestycyjną pozwalającą na reinwestowanie zysków (inaczej procent składany nie będzie działał), zacząć ją konsekwentnie stosować i czekać na efekty.

Co to jest procent składany?
 

Procent składany – sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, polegający na tym, że odsetki są doliczane do wkładu (podlegają kapitalizacji) i składają się na zysk w okresie następnym. Einstein powiedział podobno, że procent składany jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Obliczanie odsetek od odsetek powoduje, że kwota rośnie wykładniczo. 
Tym tematem zajmiemy się szerzej w kolejnych wpisach, a dziś tak jak obiecałem przedstawię kilka sposobów na inwestowanie.

Sposoby na inwestowanie:

Lokaty, fundusze, obligacje – są to najmniej ryzykowne formy inwestowania, ale również przynoszące najmniejszy zysk. Ile dokładnie zarobimy można bardzo łatwo obliczyć. Załóżmy, że inwestujemy 1000zł na lokatę 6% i chcemy dowiedzieć się, ile zarobimy po roku przy kwartalnej kapitalizacji odsetek. Wzór: FV=1000(1 + 6/4) do potęgi 4. Na koniec roku otrzymamy 1061zł (5zł miesięcznie). Po dwóch latach 1126zł (FV=1000(1 + 6/4) do potęgi 8). Jak widać potencjalny zysk nie jest wysoki, dlatego świetnie pasuje tutaj przysłowie „Nie ma zysku bez ryzyka”.

Rachunek oszczędnościowy - to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zamrażać swoich środków pieniężnych na określony czas. Jest to niewątpliwie świetna alternatywa dla lokaty bankowej. Jego największe zalety to: codzienne naliczanie odsetek , wpłacasz i wypłacasz kiedy chcesz, bez utraty odsetek, w większości przypadków założenie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest bezpłatne. Kolejną zaletą jest możliwość założenia wielu rachunków oszczędnościowych w ramach jednego konta. Według mnie zdecydowanie warto posiadać rachunek oszczędnościowy. Zdeponowana przez nas kwota stale będzie się powiększać, a dodatkowo możemy wpłacać, co jakiś czas określoną kwotę i wtedy na naszą korzyść działa tzw. procent składany.

Pożyczki społecznościowe – załóżmy, że postanowiłeś zostać inwestorem na rynku social lending. Wyszukujesz aukcje użytkowników poszukujących gotówki i składasz swoją ofertę. Osoby, które potrzebują gotówki proponują często bardzo wysokie oprocentowanie dochodzące nawet do kilkudziesięciu procent. Wtedy wkraczasz do akcji i zaczynasz inwestować (pożyczać) swoje pieniądze.

Sprzedaż na allegro – na pewno jeden z lepszych i najbardziej zyskownych sposobów na powiększenie niewielkiego kapitału. Najtrudniejszym zadaniem jest odnalezienie właściwego produktu i hurtowni, tak aby kupić tanio, a potem odsprzedać z dużą marżą.

Strona internetowa – to już bardziej ryzykowne przedsięwzięcie. Mimo wszystko dobra strona internetowa ma ogromny potencjał dochodowy. Zyski można czerpać z wielu źródeł, ale to już może dyskusja na osobny temat. Z mojej strony widzę to tak: jeśli masz pomysł na witrynę internetową, który jest unikalny i konkurencja nie jest zbyt wielka – działaj! W innym przypadku będzie po prostu trudniej się wybić i odnieść sukces.

To co dziś może być dobrą inwestycją, jutro może okazać się totalną pomyłką. Na początku przygody z inwestowaniem, polecam bardziej bezpieczne metody, które są dodatkowo zabezpieczone gwarancjami zwrotu itp. Wiadomo jednak, że największe zyski można osiągnąć tylko więcej ryzykując. Na szczęście powstał serwis Opiekun inwestora , w którym pracują specjaliści od prognoz, badań rynkowych i tendencji występujących na polskim rynku. Serwis ten powstał z myślą o osobach, które chcą inwestować i zarabiać, a mają zbyt małą wiedzę w zakresie inwestycji. Specjalne poradniki i analizy zostały przygotowane dla zwykłych ludzi, są to bardzo przydatne lekcje, które na pewno zaowocują zyskami i innym spojrzeniem na biznes.

1 komentarz:

sztabki pisze...

Dziękuję za wspaniały, inspirujący artykuł. Moim zdaniem każdy powinien zainwestować trochę pieniędzy tak na wszelki wypadek, zawsze warto się ubezpieczyć