Co zrobić ze starym telefonem?

komórki, zesputy telefon, nieużywany telefon
Święta, święta i po świętach, ale pozwólcie, że dziś wrócę na chwilę do tego co było przed świętami. Pewnie jak większość z was, ostro zabrałem się za wiosenne porządki, podczas których znalazłem w starych pudłach, kilka starych telefonów komórkowych. Od razu nasunęło mi się pytanie , co zrobić ze starym telefonem komórkowym? 


Otóż w większości przypadków ląduje w szufladzie czy w jakimś pudle. Problem pojawia się gdy ulegają uszkodzeniu, a naprawa przewyższa kupno nowego telefonu. Niestety, w polskiej mentalności wciąż obecne jest przekonanie, że jeżeli coś nie działa, staje się odpadem, a z odpadem wiadomo, co robimy – do kosza. Efekt: ogromne góry elektrośmieci zalegających na wysypiskach. 
  
Co zrobić ze starym telefonem? 

Wbrew pozorom możliwości jest bardzo dużo, a wszystko zależy od tego w jakim stanie jest dany telefon, jaki to model oraz czy posiadamy wszystkie potrzebne akcesoria. Pierwszą opcją może być wystawienie go na lokalnej tablicy ogłoszeń w zakładce “oddam za darmo”. Niestety są wśród nas osoby, których nie stać na zakup jakiegokolwiek telefonu. Dlatego z chęcią przyjmą taki podarunek od kogoś, dla kogo ten telefon jest już po prostu zbędny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy komuś sprawić wielką przyjemność. 
 Jeżeli chcemy jeszcze zarobić jakieś pieniądze na sprzedaży starego telefonu, a mamy wszystkie potrzebne akcesoria i sprawny telefon to warto rozważyć opcję wystawienia go na aukcji w jednym z serwisów aukcyjnych, pamiętając przy tym aby ustawić cenę minimalną, jaką chcemy za niego uzyskać. Warto pamiętać, że telefony komórkowe bardzo szybko tracą na swojej wartości, więc im dłużej będziemy zwlekać z jego sprzedażą, tym ta cena będzie niższa. 
 Jeżeli posiadacie bardzo stary telefon, a wstydzicie się go komukolwiek sprzedać, to istnieją serwisy które bez problemu odkupią od was taki telefon. Najpopularniejsze z nich to: 

- starytelefon.pl
- greengo.pl 
- skupujemy.allegro.pl 
  
Co zyskujesz dzięki takim serwisom? 

- pozbywasz się starego bezużytecznego sprzętu,
- odzyskujesz zamrożone środki pieniężne,
- dbasz o środowisko. 

Niestety są też minusy, ponieważ tego typu firmy nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem społecznym, a w internecie można znaleźć wiele negatywnych opinii niezadowolonych klientów, którzy po prostu zostali oszukani. Warto się więc zastanowić czy powierzyć im telefon, ponieważ cena jaką otrzymamy, będzie o wiele niższa niż jakbyśmy sprzedali telefon chociażby na aukcji internetowej, a dodatkowo proponowana przez te serwisy cena może jeszcze ulec zmianie, ponieważ telefony są dodatkowo sprawdzane. Z drugiej strony, oddając nasz stary telefon mamy możliwość wsparcia finansowego różnych fundacji, a nasz telefon zostaje wysłany do krajów mniej rozwiniętych od naszego, gdzie ktoś jeszcze będzie go mógł używać. 

Polacy niechętnie pozbywają się starej elektroniki, nawet tej od lat nieużywanej i przestarzałej. Istnieje wśród nas głębokie przekonanie, że urządzenie to, może się jeszcze przydać. Mimo, że posiadamy nowy telefon, rzadko pozbywamy się dotychczasowego, który zwykle ląduje w przysłowiowej "szufladzie". Elektrośmieci w żadnym wypadku nie wolno wrzucać do kontenerów przeznaczonych na inne odpady. Co więcej, nie powinno się ich przechowywać w domu, piwnicy, schowku.  Jak jednak pokazują badania, większość mieszkańców zamiast oddawać telefony do odpowiednich punktów trzyma je w szufladzie. Szacuje się, że na chwilę obecną w Polsce zalega 70 mln nieużywanych telefonów. Część osób nie dba ponadto o to, w jaki sposób pozbywa się elektrośmieci. W ten sposób trafiają one na dzikie wysypiska w lasach czy nad brzegi rzek. 

Zapamiętaj 

- średni okres zdatności telefonu do użytku to 7 lat, a średni okres użytkowania telefonu to 11 miesięcy,
- ponad 90% materiałów użytych w telefonach może być wykorzystanych powtórnie,
- w każdym domu w Polsce znajdują się średnio 3 nieużywane telefony,
- w telefonach znajduje się wiele cennych dla gospodarki, ale często szkodliwych dla środowiska metali, takich jak złoto, miedź czy ołów,
 -jedna niewłaściwie wyrzucona bateria może zanieczyścić 600 tys. litrów wody.  
Ogłoszenie: 

Wielka zbiórka elektroodpadów - Dzień Ziemi. 
26.04.2015 26 kwietnia w godzinach 10.00 – 18.00 na Polu Mokotowskim w Warszawie, odbędzie się festyn z okazji Dnia Ziemi. Fundacja Nasza Ziemia, przy współpracy z Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, prowadzić będzie zbiórkę telefonów w ramach swojego programu Zielona Stopa Filantropa. Poza telefonami zbierane będą również inne elektroodpady, za które będzie można otrzymać roślinkę. 

„Zielona Stopa Filantropa” to autorski program Fundacji Nasza Ziemia, który został uruchomiony w maju 2011 roku. Nadrzędnym celem programu jest poprawa efektywności energetycznej placówek służących dzieciom (domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, świetlic środowiskowych oraz szpitali dziecięcych) poprzez wymianę starego, energochłonnego sprzętu AGD oraz tradycyjnych żarówek. Środki finansowe, zgromadzone w ramach programu, służą do zakupu energooszczędnych świetlówek oraz nowoczesnego sprzętu AGD najwyższej klasy energooszczędności. 

Telefony komórkowe stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Głównym problemem jest to, że na świecie wyrzucanych jest ich rocznie ponad 400 mln, z czego jedna czwarta przypada na Chiny. Z raportu Komisji Ochrony Środowiska UNEP przy ONZ wynika, że w 2020 liczba zużytych aparatów wzrośnie siedmiokrotnie. Natomiast przeprowadzone badania mówią, że około 40% użytkowników telefonów komórkowych stare aparaty przechowuje w domu, 10% podarowuje krewnym i przyjaciołom, a ponad 50 % sprzedaje drobnym handlarzom ulicznym.

16 komentarzy:

TheGool pisze...

Dobry artykuł,ciekawe
Zapraszam na http://zarabiak.com/

Dawid pisze...

Kiedys będzie mozna oddac do muzeum :D

Gerwazy Drzewołazy pisze...

bardzo fajny blog, wiele się z tego nauczyłem :)

Zapraszam również do mnie:

www.jak-zarobic-kase.pl wiele różnych poradników w budowie

Maciej pisze...

Orange również skupuje telefony, widac się zainspirowali.

Maciek pisze...

nie wiem nic, ekonomia nie jet dla mnie

Anonimowy pisze...

Bardzo pouczający artykuł :-) . Czas madrze pozbyć się starych telefonów.

sztabki pisze...

Dobra rada! dzięki za dobry artykuł, faktyczie u mnie w domu jest pełno "starych" nieużywanych telefonów, zawsze ktoś mówi "zostaw, nie sprzedawaj, przyda się " ale jakoś nigdy do tego nie doszło . Masz rację sprzedam je i pare groszy wpadnie :)

Antek pisze...

Każda kasa jest dobra!

Franek pisze...

Blog bardzo dobrze się prezentuję, a ten temat jest bardzo dobrze opracowany. Jeżeli tak jest wszędzie, to gratuluję!

credy24 pisze...

Obmyśl plan działania, weź pożyczkę, załóż firmę i rozkręcaj interes. Troszkę marketingu i wiary w siebie potrafią każdemu dać odpowiedniego kopa :) Trzeba tylko chcieć, a w dzisiejszych czasach każdy etap mamy ułatwiony, więc wszystko zależy od nas :)

książka przychodów i rozchodów pisze...

Również wydaje mi się, że nie ma sensu wyrzucić starego telefonu. Osobiście polecam go zachować, bo za kilkanaście-kilkadziesiąt lat mogą być z niego fajne pieniądze ;)

Woodroom pisze...

Bardzo ciekawy artykuł!

Woodroom pisze...

Bardzo interesujący artykuł.

http://www.podatnik.info/program_do_pit/pit-39 pisze...

Generalnie coraz ciekawiej się robi. Ten rynek finansowy jest mocno skomplikowany i nie da się tego ukryć. Mam nadzieję, że jak najszybciej sprawa się ustabilizuje.

Karol Bankowy pisze...

Taki wehikuł czasu lepiej zostawić sobie, jeśli jest w dobrym stanie. Już niedługo może być on towarem bardzo poszukiwanym.

aasapolska.pl pisze...

Zawsze swój stary telefon wyrzucam na złom. Ewentualnie komuś daruje.