Generowanie dochodu pasywnego

Na początek tego wpisu pozwolę sobie przytoczyć pewną historię , która miała miejsce dawno temu u naszych zachodnich sąsiadów. Pewien człowiek zamieścił tam ogłoszenie w gazecie: 
"Znam wspaniały sposób, dzięki któremu można zarabiać pieniądze i sprzedam go tylko za jedną markę" 
Zapewnił, przy tym że jest on pewny i w stu procentach legalny. 
Na to ogłoszenie odpowiedziało kilka tysięcy osób, a każdy z nich wysłał po jednej marce. Po kilku tygodniach w tej samej gazecie, ten sam człowiek zamieścił nowe ogłoszenie: 
 “Jeśli chcesz zarabiać pieniądze, to zrób tak samo jak ja zrobiłem”. 
Nie okłamał nikogo, sprzedał skuteczny sposób, dzięki któremu sam sporo zarobił. 

Jest to doskonały przykład na generowanie dochodu pasywnego. Miał wspaniały pomysł, który potrafił wykorzystać i który dał mu możliwość zarabiania łatwych pieniędzy. Z większością interesów kojarzonych z “pasywnym dochodem” jest jednak zupełnie inaczej - szczególnie na początku. Wymagają one ogromnego zaangażowania w zdobywanie wiedzy, przezwyciężania trudności na starcie, znoszenia porażek itd. No i na początku o wielkich dochodach można tylko pomarzyć… 

Czym właściwie jest dochód pasywny? 

jak zbudować dochód pasywny
Po raz pierwszy z terminem dochód pasywny zetknąłem się podczas czytania książki Roberta Kiyosaki "Bogaty ojciec, biedny ojciec". Nie ukrywam, że ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Czyta się ją jednym tchem. Na początku wydaje się nieco kontrowersyjna, ale im dłużej ją czytasz, tym bardziej uświadamiasz sobie swoją niewiedzę i potrzebę dokonania zmian w swoim życiu. "Bogaty ojciec, Biedny ojciec" nie zawiera cudownego przepisu na sukces: "Jak stać się bogatym", ale wskazuje, co powinieneś zrobić, aby wziąć sprawy w swoje ręce oraz jak umiejętnie generować i pomnażać swoje pieniądze.

Dochód pasywny to osiąganie korzyści finansowych bez naszego stałego nakładu pracy. Sposobów na generowanie dochodu pasywnego jest mnóstwo. Nie opiszę wszystkich, ani tym bardziej nie pokażę wam jak zbudować dochód pasywny przy pomocy tych metod, bo to nie takie proste. Nie ma czarów: żeby mieć dochód pasywny potrzebna jest praca i dużo wytrwałości. Mam nadzieję że ten wpis trochę otworzy wam oczy i być może podsunie nowe pomysły.
 

Przykłady dochodu pasywnego:
 

⦁        Odsetki z depozytów bankowych
⦁        Dochody z wynajmu posiadanych nieruchomości
⦁        Dywidenda z posiadanych akcji
⦁        Dochody z praw autorskich, licencji, patentów
⦁        Posiadanie dużego biznesu z odpowiednią kadrą managerską
⦁        Dochody z marketingu sieciowego (MLM)
⦁        Dochody z programów partnerskich
⦁        Dochody z funduszy inwestycyjnych
⦁        Renta, emerytura, świadczenia rodzinne
 

Myślę, że nie ma potrzeby dokładniejszego opisywania tych przykładów i każdy doskonale wie o co chodzi. Ja natomiast skupię się na podaniu konkretnych sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego, mogą to być:
 

Automaty sprzedające, billboardy i inne rzeczy które wystarczy dobrze ustawić lub wybudować w dobrym miejscu aby zarabiać, sprzedające strony internetowe, katalogi stron internetowych, sklepy internetowe, strony pobierające płatności za udostępnianie treści, sprzedaż kursów, opowiadań itp.
Wyobraźcie sobie, że jesteście posiadaczami katalogu stron internetowych. Żeby dodać jeden wpis trzeba wydać od 1zł do nawet 20zł w lepszych katalogach. Płatność sms’em. Raz (dobrze) wykonana praca i stan konta właściciela katalogu rośnie każdego dnia. Dobrze wypozycjonowana strona, może generować dla nas zarobki nawet przez bardzo długi czas.
 

Zacznij zarabiać na tym co do tej pory robiłeś za darmo. 
Oglądasz reklamy? A czy ktoś Ci za to płaci? Możliwość zarabiania na oglądaniu reklamy, wypełnianiu ankiet itp oferują serwisy takie jak np. eRmail  . Może nie da się zarobić w ten sposób ogromnych pieniędzy, ale to zawsze zarobek za coś co i tak robisz w czasie, który i tak poświęcasz na przeglądanie poczty. Jedno kliknięcie generuje dochód na Twoim koncie, nie trzeba nic czytać ani wypełniać. Załóżmy, że uzbieranie minimalnej sumy do wypłaty czyli 200 pln zajmie Ci nawet rok. Jednak po tym czasie masz zarobioną ekstra kasę, praktycznie za nic.
 

Znajdź swój własny sposób na generowanie dochodu pasywnego. Nastaw się na ciężką pracę, przygotuj na porażki, bądź wytrwały w tym co robisz.  Jeśli boisz się wyzwań, niepewności i chcesz chodzić wydeptanymi, sprawdzonymi ścieżkami wolność finansowa nie jest dla ciebie. To nagroda tylko dla ludzi kreatywnych i odważnych, nie dla każdego.
 4 komentarze:

Mariusz Kobak pisze...

Do listy sposobów na zarabianie pasywne dodałbym jeszcze trochę bardziej nowoczesne metody takie jak:
1) Zarabianie na aplikacjach mobilnych przez umieszczanie w nich reklam, linków do programów partnerskich lub zakupach wewnątrz aplikacji.
2) Zautomatyzowane usługi SEO.
pozdrawiam,
Mariusz

Leo Mrozu pisze...

Dzięki Mariusz, świetne propozycje i na pewno każdy powinien wziąć je pod uwagę przy szukaniu sposobów na generowanie dochodu pasywnego.

Konrad pisze...

Moją ulubioną metodą generowania dochodu pasywnego są pożyczki społecznościowe. Wystarczy ustawić automatyczne inwestowanie w sprawdzone oferty i co miesiąc przelewanie jakiejś części swoich dochodów. Potęga procentu składanego po pewnym czasie zrobi swoje.

Anonimowy pisze...

Jak dla mnie jest to podstawa w zarabianiu prawdziwych pieniędzy ;)
http://epracawdomu.pl/