Szukam pracy - od czego zacząć?

Z roku na rok poszukiwanie pracy staje się co raz bardziej skomplikowaną działalnością. Nie wystarczy już napisać odręcznie swój życiorys i złożyć w dziale kadr. Taki dokument, będący poniekąd wizytówką, musi być jasny, czytelny i przejrzysty dla przyszłego pracodawcy. Powinny się w nim znaleźć podstawowe informacje o nas, naszym wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach. 

W poszukiwaniu pracy liczą się dwie cechy - konsekwencja i nie poddawanie się. Poszukiwanie nowej pracy jest bardzo czasochłonne, wymaga nakładu własnej pracy i energii. Nie żałuj jednak czasu na dokładne zbadanie firmy, do której aplikujesz i przystosowanie pod jej kontem swojego CV. Nie załamuj się i nie poddawaj, jeśli na pierwsze twoje podania nie uzyskasz natychmiastowych odpowiedzi. Ważne jest konsekwentne dążenie do wyznaczonego celu. 

To jak szybko uda Ci się znaleźć nowe zatrudnienie zależy w dużej mierze od Ciebie. Należy zdać sobie sprawę z tego, że bez wykazania się aktywnością, chęciami i cierpliwością nie można liczyć na szybkie rozwiązanie problemu braku pracy. A więc nastawienie do całego procesu szukania pracy ma fundamentalne znaczenie! 

Od czego zacząć poszukiwanie pracy


Na początku trzeba sobie zadać pytanie o to co chciałbym robić i jakie mam realne szanse, że przy posiadanych umiejętnościach praktycznych i personalnych, otrzymam taką pracę. Kolejne pytanie powinno dotyczyć aktualnego zapotrzebowania jakie wykazuje rynek pracy. Uzyskane w ten sposób informacje będą bardzo pomocne w sprecyzowaniu kierunku działań jakie należy podjąć. W odpowiedzi na te pytania może pomóc Ci doradca zawodowy z Twojego powiatowego urzędu pracy. 

Aktywne poszukiwanie pracy 

Sukces, jakim będzie znalezienie satysfakcjonującej Cię pracy, zależy przede wszystkim od Twojej aktywności. Im więcej różnych sposobów poszukiwania pracy wykorzystasz, tym większe prawdopodobieństwo jej znalezienia. Na początku ustal plan działania: 
- określ pracę, jaką jesteś zainteresowany – odpowiedz sobie na pytanie, co lubisz robić, w czym jesteś dobry, jakie wartości cenisz;  
- zastanów się jaką wiedzę i umiejętności posiadasz;  
- naucz się, jak szukać pracy – sprawdź, jakie sposoby szukania pracy mógłbyś wykorzystać;  
- jeśli jeszcze tego nie potrafisz – naucz się, jak pisać życiorys, list motywacyjny;  
- jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej;  
- na koniec – zastanów się, gdzie złożysz swoje CV oraz jak znajdziesz firmy, które byłyby zainteresowane Tobą jako pracownikiem. 

Zarówno specjaliści HR, jak i przedstawiciele firm rekrutacyjnych coraz częściej mówią o bierności kandydatów, którzy zamiast przeglądać oferty pracy i rozsyłać CV, czekają na telefon od potencjalnego pracodawcy. Jeszcze kilka lat temu najczęstszą formą poszukiwania pracy było śledzenie ogłoszeń w gazetach. Firmy chętnie korzystały z tego typu informowania o procesach rekrutacyjnych bo oprócz dużej siły rażenia, budowały w ten sposób swój wizerunek. Dziś publikacja ogłoszeń w papierowych wydaniach gazet jest jedynie działaniem uzupełniającym – prawda jest taka, że jeśli firma poszukuje pracowników, ofertę pracy zamieszcza w Internecie! Na rynku funkcjonuje wiele portali trudniących się wyłącznie działaniami nakierowanymi na rekrutację przez Internet. Portale te poza możliwościami związanymi z emisją konkretnych ogłoszeń, oferują też coraz szerszy zakres działań skierowany zarówno do potencjalnych kandydatów do pracy jaki i pracodawców. 

www.ibroker.pl 
www.jober.pl 
www.pracuj.pl 
www.praca.pl 

czy portal społecznościowy 

www.goldenline.pl 

Dla osób szukających pracy w UK, chciałbym również podać kilka serwisów, które niewątpliwie mogą Wam pomóc w znalezieniu pracy, a dodatkowo pozwolą również zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. 

www.topjobs.co.uk 
www.indeed.co.uk 
www.cv-library.co.uk 
www.reed.co.uk 
www.monster.co.uk

Ponieważ zdarzały się przypadki, w których ludzie zostali oszukani przez agencje pracy, warto pamiętać o jednej rzeczy. Tego typu instytucje nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat za pomoc przy znalezieniu pracy. Rejestracja i udostępnienie aktualnych ofert są zawsze darmowe, a agencje pracy pobierają opłaty wyłącznie od pracodawców. 

Międzynarodowe pośrednictwo pracy EURES (European Employment Services - Europejskie Służby Za-trudnienia) jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z innymi organizacjami, takimi jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, władze lokalne i regionalne. EURES ułatwia nawiązywanie kontaktów pracowników z pracodawcami. Zajmuje się gromadzeniem ofert i rekrutacją, pomaga w przygotowaniu profilu zawodowego kandydata gotowego podjąć pracę. W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, sieć EURES funkcjonuje głównie w oparciu o doradców i asystentów EURES, których znajdziemy we wszystkich urzędach pracy. 

Obecnie na rynku pracy panuje dosyć ciężka sytuacja dla pracownika. Trudniej jest uzyskać satysfakcjonującą pracę. Nawet jeśli kolejne próby jej zdobycia zakończą się niepowodzeniem, kandydat zyskuje coś jeszcze - doświadczenie. Oswaja się ze stresem, doskonali umiejętności prezentacji oraz ma lepsze rozeznanie w ofertach rynku pracy.

3 komentarze:

OceanFire pisze...

Osobiscie twierdze ze na kroku zwiazanym z zastanowieniem sie co lubie a czego nie powinno sie zakonczyc.

To gdzie i jak bedziemy pracowac to sprawa najwazniejsza. Gdy nie zaczniemy od dobrego kierunku potem sie nie cofniemy

Leo Mrozu pisze...

Każdy chciałby wykonywać pracę którą kocha, niestety rynek pracy bywa brutalny i czasem trzeba się po prostu dostosować do panującej rzeczywistości i wykonywać pracę niezgodną z naszym wykształceniem

zobacz więcej pisze...

Moim zdaniem warto na początku znaleźć jakąkolwiek pracę i w międzyczasie szlifować umiejętności i/lub wykształcenie pod pracę marzeń. Często dobrym pomysłem jest założenie własnej działalności. Nikt nam nie mówi co i jak robić, a nasze zarobki zależą od naszych własnych działań a nie od widzimisie firmy, w której jesteśmy zatrudnieni.